Společné jmění manželů a příjmy z nájmu
- siczlin
- 13. 5.
- Minut čtení: 1
Dnes si více přiblížíme problematiku zdanění příjmů z nájmu nemovitosti, která je ve společném jmění manželů.
Nejprve tedy, co to vlastně společné jmění manželů je. Jedná se specifickou formu spoluvlastnictví, která vzniká mezi manžely či partnery. Součástí společného vlastnictví není pouze majetek, ale jsou zde i dluhy.
Konkrétně zde tedy můžeme zařadit nemovitosti, platy či mzdy obou manželů, zisky z podnikání či majetku, anebo také půjčky, pohledávky a dluhy vzniklé během manželství.
Co ovšem nepatří do společného majetku? Jedná se o dědictví nebo dar, které připadly pouze jednomu z manželů, věci osobní potřeby (oblečení, hygienické pomůcky apod.), majetek, který byl vyloučen ze společného jmění předmanželskou smlouvou a také majetek získaný jedním z partnerů před uzavřením manželství.
Jak je to ovšem tedy z daňového hlediska u nájmů majetku ve společném jmění?
Příjmy z nájmu dle § 9 ZDP zdaňuje vždy pouze jeden z manželů, přestože je majetek předmětem společného jmění manželů. Nepřihlíží se ani na to, kdo dané příjmy z nájmu získává. Tedy příjmy můžou plynout manželovi a manželka zaplatí daň. Zároveň je jedno, kdo začne příjmy danit první. V rámci jednotlivých let se lze dokonce střídat, tak aby to bylo pro ně co nejvíce výhodné. Pokud manželé pronajímají více nemovitostí, vždy veškeré příjmy ze všech nemovitostí zdaňuje pouze jedna osoba.
Přiznání k dani z nemovitosti podává vždy jeden z manželů, který je tímto úkonem považován finančním úřadem za společného zástupce obou daňových poplatníků. Ovšem druhý z manželů je tzv. ručitel. Tedy pokud by daň nebyla zaplacena, finanční úřad ji může vymáhat jak po jednom, tak i po druhém z manželů.
V rámci společného jmění manželů je také mnohdy zajímavá problematika zdanění v §10, kde se můžeme především potkat s prodejem podílu ve společnosti, ale o tom třeba někdy příště.

Comments